Ta upp styrpulpet och förbereda vinterförvaring

Vi skall upp mot Hudiksvall ikväll där vi lämnade vår Silver Beaver 425 i somras.
Båten kommer köras en sista gång för i sommar (till närmaste ramp) och tas upp för att sen trailas till vinterförvaringen hos mina svärmorfars garage. Håller tummarna att den får plats.

Båten kommer stå på trailer men trailern i sig kommer pallas upp så torsionsfjädern och däcken skonas. Planen är att även högtrycksspola skrovet på båten och även spola rent kylkanaler med kranvatten och byta drevolja. En höstservice med andra ord.

Touran alltid lika packad.. .
Packad TouranFörra hösten köpte jag nedan kit för att byta drevolja på en Mercury utombordare, då går det smidigt och snabbt – återkommer med bilder.

På bilden nedan ser du även “muffen” som man ansluter gardena slang till och spolar rent motorn på saltvatten.
DrevOlja

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit med dina vänner eller på någon kul social plattform!

I #BloggArkivet och #KommentarsArkivet hittar du ALLA inlägg sorterade under kategorier samt kommentarer som läsare lämnat.

Missa inga nya inlägg, följ bloggen via facebook eller varför inte kolla in Instagram där du hittar massa hojvideos.

0 Besökare har kommenterat :