BastuToppen - Ångbastu Vedeldad Eluppvärm

Vi var på ett äventyrsbad hela ligan nu under höstlovet och jag testade en grymt skön ångbastu för första gången..

Bastutoppen Vilken bastu är din favorit?

Eftersom jag har dubbelt bastublod i ådrorna så tänkte jag nu svamla fram min topplista när det gäller bastu...

3:e plats: Den eluppvärmda lilla bastun med stenar är den vanligaste i Sverige och funkar bra eftersom den finns nästan på alla jobb och hotell. Tar en sån efter varje lunchträning om jag känner att jag hinner, vardagslyx!

2:a plats: Här sätter jag Ångbastun som var en effektiv svettmaskin men den petar ändå inte ner ettan.

1:a plats: Den klassiska vedeldade finska Saunan är given etta. Helst ska den ligga precis vid vattnet, vara mörk och även ha varmvattnet uppvärmt med ved. På Sommaren tar man ett dopp, på vintern kyler man ner sig i snön och piskar sedan upp värmen igen med Björkris :D

Jädrar va sugen jag blev på bastu å bira..

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit med dina vänner eller på någon kul social plattform!

I #BloggArkivet och #KommentarsArkivet hittar du ALLA inlägg sorterade under kategorier samt kommentarer som läsare lämnat.

Missa inga nya inlägg, följ bloggen via facebook eller varför inte kolla in Instagram där du hittar massa hojvideos.

0 Besökare har kommenterat :