Carling - En Smal Engelsk Lager

Vi ska ha en liten (årlig numera) julfest på Lördag och därför körde vi en våldsam luciavaka i går (ja, jag menar uppvärmning alltså så man inte sträcker sig på Lörda) och testade en varsin hel "Carling".

Carling-Öl-4procent

En nyhet för mig men inte sambon som bott flera år i Storbritannien, oj vad högtidligt det lät att skriva så istället för England.. Oh dear!

Carling är i alla fall en ljus lager på 33 cl, pantburken är smal och smaken är mild men har en liten "stickig" eftersmak men utan att ta över och förstöra nåt :)

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit på någon social plattform du använder!

Här i #BloggArkivet hittar du senaste inläggen men även alla gamla sorterade snyggt under respektive kategori.. In och botanisera där!

Bloggens Facebook och Instagram kanaler följer du väl redan?