3-åringen Vägrar Åka Bakåtvänd

Överallt står det att barn ska åka bakåtvända tills de fyller 25 år eller väger 4 Kg (kan ha varit tvärtom också?) men i praktiken är det svårt att få dem att göra det eller ens få plats i stolen..

Britax-To-Way-Värde

Vår bakåtvända barnstol har stått i princip oanvänd senaste tiden eftersom den dära kaxiga 3-plussaren här hemma vägrat att sitta i den samt att hans skalle stuckit upp över kanten.

Sålde den slitna stolen ikväll för 300:- och det måste nog anses vara ett bra restvärde för en stol som tre killar slitit på under många år men ingen av dem har kunnat sitta i den fram till de är i närheten av fyra år.

Ni andra småbarnsföräldrar, känner ni igen det jag skriver? Att man i praktiken inte kan hålla dem bakåtvända efter 3-3,5 års åldern?

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit med dina vänner eller på någon kul social plattform!

Här i #BloggArkivet hittar du senaste inläggen men även alla gamla sorterade snyggt under respektive kategori.. In och botanisera där!

Bloggens Facebook och Instagram kanaler följer du väl redan?