Breddat Uppfart Med Marktegel

Ni vet den där lilla lergropen jag skapat med alla tunga bilar jag lånat?

Uppfart-Före-Lergrop

Precis den där! När det regnar har man ett lerigt hjul som skitar ner bilen när man kör iväg..

Gräva-Barnarbete

Var hemma med starke sonen och hans lika starka kompis i helgen och när de såg att jag skulle gräva var de där direkt och skulle spänna sina muskler. Gräv på ni tills ni tröttnar sa jag och backade :)

Fast dom väsnades mest och tjivades om vem som skulle göra vad och nästan slog ner varann. Sedan tog de "rast" och kom inte tillbaka så jag grävde klart den lilla strängen.

Hittade packad singel under lagret lera och jord så det var bara att jämna till, stampa med änden på en 2 meter lång 70x70 stolpe och sätta de nya stenarna som jag hämtat hos en snäll granne.

Fogsand

När det var dags att sopa i fogsand var ynglen tillbaka och hjälpte till men tröttnade igen när det skulle köras bort lera, jordlass och städas.

Lägga-Marktegel-Uppfart

Tog två svettiga timmar och resultatet blev ok = Ingen mer lergrop!

Uppfart-Efter-Breddning

Nu skulle jag behöva testa ett RIKTIGT TUNGT AS för att se om min stampning räkte, vilka tunga AS finns det kvar som jag inte redan har bloggat om under #Biltester ?

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit med dina vänner eller på någon kul social plattform!

I #BloggArkivet och #KommentarsArkivet hittar du ALLA inlägg sorterade under kategorier samt kommentarer som läsare lämnat.

Missa inga nya inlägg, följ bloggen via facebook eller varför inte kolla in Instagram där du hittar massa hojvideos.

0 Besökare har kommenterat :