Höll på att få spel varje gång i höstas när klipparen inte startade igen när jag dragit den till andra sidan huset.. Svårstartad varm alltså?
Tog in den i garaget nu när snön lämnat tomten och började kolla om jag kunde se nåt som var galet. Luftfiltret var i akut behov av lite kärlek, har nog aldrig sett ett så tungt och oljigt luftfilter någonsin..
Tändstiftet var sotigt, så maskinen startade nog inte varm eftersom den fick för fet blandning..
Skyddade insuget med en trasa och tvättade sedan rent hela gräsklipparen och oljade in rörliga delar som vajrar och liknande.
När luftfiltret började likna ett igen fick det ligga i solen och torka.
Slipade bladen/knivarna med vinkelslip, blev vasst som ett rakblad! :)
Ser fram emot att testa maskinen igen när gräset växt lite till och tanken fyllts på med ny soppa. Återkommer om stiftet ser bättre ut och ifall den startar varm efter denna lilla vårservice.
På tal om soppa, tankar du din gräsklippare med helt vanlig bensin eller alkylatbensin? Har du märkt någon skillnad i hur den går?
Update 2014: Varmstartsproblemen verkar nu vara borta. Har klippt första klippet för 2014 och testat att låta den svalna en liten stund. Så lång tid det tar att flytta en studsmatta typ och rensa tomten på leksaker och hon är numera villig - även om hon är het!