Korsade Norrviken Med Hockeyrör + Stavar

Jag gick utmed sjön Norrviken idag medan den blöta snön vräkte ner och vet ni vad jag såg?

Ett par herrar var ute och gick på sjöisen, som på många ställen helt hade smällt bort av vårvärmen vi haft ett par veckor nu.

Hockeyrör-SjöisNorrviken-Vinter

Kallt Väder Utan Snö

Jag skulle personligen aldrig ge mig ut på sjöisen nu men jag gjorde faktiskt det lite tidigare i vinter. En kall solig vinterdag tog jag mina hockeyrör, slalomstavar och åkte med en annan pappa över sjön.

Det hade varit kallt under flera dagar utan snöfall så isen var jämn och fin och solen värmde skönt ansiktet.

Skridskor-Norrviken-Sjöis-Sollentuna

Hockeyrör Kräver Mycket Mer Energi

Han jag åkte med hade riktiga långfärdsskridskor och medan han tog ett tag så fick jag ta 3-4 st. Slalomstavarna är inte så vassa men de gick faktiskt att använda som stavar och staka sig fram med.

Så man BEHÖVER inte köpa långfärdsskridskor för att åka på frusna sjöisar men det är 3-4 ggr jobbigare med vanliga hockeyrör! :)

Läs gärna mer liknande inlägg under arkivtaggen #Motion eller varför inte taggen #Utomhus?

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit med dina vänner eller på någon kul social plattform!

I #BloggArkivet och #KommentarsArkivet hittar du ALLA inlägg sorterade under kategorier samt kommentarer som läsare lämnat.

Missa inga nya inlägg, följ bloggen via facebook eller varför inte kolla in Instagram där du hittar massa hojvideos.

0 Besökare har kommenterat :