Små biografer – Har de någon framtid i Sverige?

Vi försöker stödja vår lokala icke-3D biograf när vi ser nya barnfilmer.

Gamla lokala  små biografer

Tragiskt att se dessa gamla lokala biografer vissna och förfalla! :(

Nya filmer släpps snart inte längre på 35mm film och att uppgradera en liten biograf till digitalt format går på minst 700-800’000 kronor. Det finns EU bidrag att söka men det är hård kamp om kosingen.

Jag tycker dessa små biografer är rätt mysiga att gå på med barnen eftersom de t.ex. hittar till toaletter och tillbaka själva. Allt är mindre stojigt än på de stora biograferna och man slipper oftast ouppfostrade tonåringar som tror sätet framför dem också ingår i deras biljett :).

Visst är 3D och THX riktigt häftigt men det hindrar inte att prova en lokal “antikbio” lite då och då eller är deras bäst före datum passerad?

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit med dina vänner eller på någon kul social plattform!

I mitt #Arkiv hittar du de tio senaste artiklarna listade, en snabb sökfunktion och även mappar för varje ämne jag någonsin skrivit om.

Via bloggens facebooksida kan du enklast följa bloggen och även kommentera alla nya inlägg, på Instagram hittar du mitt hojmaterial.