Skumt elfel med spottarna i badrummet

I vårt relativt nyrenoverade #Badrum på nedervåningen slutade två spottar av totalt sex att lysa häromdagen.

Skumt elfel med spottar i badrum

Båda spottarna över handfatet dog samtidigt?

Bytt till nya glödlampor med ingel el från dimmer

Jag trodde det skulle räcka att byta glödlampor (även om det var lite osannolikt att båda skulle gå samtidigt) men de gamla var inte ens trasiga (testade med summer) och trots byte till nya så lös det inte.

Hur kan bara 2 av 6 spottar sluta fungera när alla styrs av samma dimmer och då logiskt borde matas av samma 12V transformator?

Kabelbrott på vägen eller vad kan det vara annars?

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit med dina vänner eller på någon kul social plattform!

Här i #BloggArkivet hittar du senaste inläggen men även alla gamla sorterade snyggt under respektive kategori.. In och botanisera där!

Bloggens Facebook och Instagram kanaler följer du väl redan?