Förra Moccamaster modellen återlämnades (läs mer om den) och vi köpte hem en nästan likadan Moccamaster fast med vanlig kanna.
Delar och Kvalitetskänsla
I stort sett samma bryggare som den med termos men denna är lite lägre och har en vanlig glaskanna med värmeplatta under.
Filterhållaren är lika vek som på förra modellen men en sak är sjukt störande på denna nya 741.80 modell. På termosvarianten var det automatisk droppstopp när kannan togs bort. På denna modell sitter en dålig justering mellan stopp, halvfart på flödet och öppet spjäll.
Skillnad på Modeller/Varianter
Moccamaster har ett bryggelement på 1520W och håller en hög bryggtemperatur på mellan 92-96 grader. Därutöver finns en uppsjö olika modellvarianter, alla med egen modellbokstav:
H: Den enklaste modellen utan några finesser.
K: Modell med separat värmehållningselement.
KB: Som ovan men med manuell droppstopp/flödesinställning.
KBC: Som ovan men även en kalkindikator.
KBG: Som KB fast med ett automatiskt droppstopp.
KBGC: Modellen som har "allt" ovan.
AO: Auto Off, avstängning efter 2 timmar.
Homeline/Clubline: Hem och Kontorsserie?
Med det sagt, vår modell är en 741 KB AO Clubline "Brushed".
Garanti
Lång 5-års garanti som kan bli 10 år. Den omfattar inte lösa delar (alltså inte glaskannan, hmm!) och garantin kräver dessutom att du är noga med avkalkning.
Summering, Betyg och Pris
Den har lite många lösa delar och en riktigt USEL konstruktion på manuell droppstopp. Lösning, kör fullt flöde på jämnt och så låter du bli att ta bort kannan innan det har runnit klart. Kokar du 10 koppar och råkar ha flödet på halvfart så kommer filtret svämma över och stänger du droppstoppet under bryggning för att ta bort kannan kommer det droppa kaffe ändå på plattat så, fullt flöde PÅ jämt!
Det färdiga kaffet blir väldigt varmt och gott. Bryggaren brygger tyst och snabbt så i stora hela är den en gedigen handbyggd, väldigt snygg bryggare som i den dyraste versionen KBGT har allt man kan önska sig av en bra kaffebryggare.
Sedan jag skrev detta inlägg så har det kommit en hel del nya modeller och massa färger men känner ändå inte nåt köpbehov utan tycker denna känns rätt fortfarande!
Läs gärna mer om rummet den står i under arkivtaggen #Kök.