Vilka Minns Vintage Interntelefon från 70-talet?

Såg denna "intercommunication set" på ett barnkalas förra helgen (låg i ett hörn på ett loppisbord för 50:-) och det var något bekant med den, kunde bara inte placera riktigt..

Orange-gammal-Interntelefon-Set

Nu vet jag! Denna såldes i Leksaksaffären när jag var liten, numera kallas den för "Vintage". Undrar om jag också kan kalla mig Vintage? :)

Snackade gamla telefoner med barnen och dom förstod inget när jag beskrev dessa klassiska modeller med fingerskiva, samma effekt var det när jag beskrev telefonkiosker med telefonkataloger..

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit med dina vänner eller på någon kul social plattform!

I #BloggArkivet och #KommentarsArkivet hittar du ALLA inlägg sorterade under kategorier samt kommentarer som läsare lämnat.

Missa inga nya inlägg, följ bloggen via facebook eller varför inte kolla in Instagram där du hittar massa hojvideos.

0 Besökare har kommenterat :