Skruv i Bildäcket

Såklart det ska vara nåt hela tiden, såg något som blänkte i vänster framdäck på vår nya #CrossTouran.

Skruv-Slitbanan-Laga-Bildäck

Skruv Inskruvad i Däcket

En liten skruvskalle blänkte i slitbanan. Petade på den men den var inborrad i däcket så jag vågade inte dra ut den eftersom däcket ändå höll luft..

Första tanken var att någon hade skruvat in det i däcket eftersom många andra i området råkat ut för detta tidigare år..

Skruv-i-Bildäck

En grej som kommer störa mig tills det är fixat så bäst att ta detta så fort som möjligt. Ringer däckverkstaden direkt och kollar tid..

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit med dina vänner eller på någon kul social plattform!

I #BloggArkivet och #KommentarsArkivet hittar du ALLA inlägg sorterade under kategorier samt kommentarer som läsare lämnat.

Missa inga nya inlägg, följ bloggen via facebook eller varför inte kolla in Instagram där du hittar massa hojvideos.

2 Besökare har kommenterat :
Anonym sa...

Trist när det händer men jag är inte övertygad om att den är inskruvad, man kan köra på skruven och få samma resultat. Råkade ut för det 2 ggr när jag byggde hus..

//M

FixarFarsan sa...

Ja en skruv går nog in i ett bildäck utan att snurras om man har oturen att den reser sig när hjulet rullar över..