Fritidshus Med Rinnande Varmvatten

Grabbtrions mormor & morfar har nu färdigställt fritidshuset och under höstlovet premiärtestade vi hur det kändes att spola efter sig..

Varmvatten-Tvättmaskin-Dusch-FritidshusFritidshus-Vatten-Diskmaskin-LTA

Dricksvatten, Diskmaskin och WC

Lite ovant att kunna gå fem steg och ta ett glas dricksvatten direkt ur kökskranen, ställa smutsiga tallrikar i diskmaskinen och sedan gå på en varm mugg inomhus.

Dessutom rymmer huset ett barnsovrum med tre sängplatser och ett vuxensovrum så ingen behöver sova i vardagsrummets bäddsoffa om man inte vill.

Fritidshus-50kvm

Åretruntstandard Med Braskamin

Huset kommer stå med lite värme på året runt och ska man bo i stugan mitt i vintern så kan man spara på elvärmen och istället elda på rejält i kaminen.

Man skulle faktiskt kunna bo i en sån här "liten" stuga fem personer året om (krävs dock att man drar rätt mycket åt samma håll).

Läs gärna mer om byggets olika steg under taggen #Fritidshus50.

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit på någon social plattform du använder!

Här i #BloggArkivet hittar du senaste inläggen men även alla gamla sorterade snyggt under respektive kategori.. In och botanisera där!

Bloggens Facebook och Instagram kanaler följer du väl redan?