Nu är den extremt efterlängtade hojsäsongen snart här igen och då är det smart att ha alla prylar rengjorda och klara.
Jackan Får Carpati-Behandling!
Jag har två jackor och en skyddsväst. Skinnjackan är den jag kör med 75% av säsongen så den får mest kärlek.
Torkar först av hela skinnjackan med en våtservett, låter torka och kör sedan med ett gammalt skinnkit som jag köpte till en sprillans ny Carpati soffa på mitten av 90-talet. Minns ni de där hemska bruna sofforna med massa trä.. Hua!
I alla fall, jackans skinn rengörs med kittet och därefter behandlar man det med en vit kräm.
Jeansen Tvättas och Impregneras
MC-jeansen tvättar jag bara och märker upp skydden noga så man inte mixar ihop dom. Kan vara bra att även dokumentera var knäskydden satt, brukar vara 3 olika höjder/fickor på dessa. När jeansen är rena och torra så impregnerar jag dom med spray.
På fötterna kör jag mc-sneakers, dessa putsar jag upp som helt vanliga skinnskor.
Om du kikar under #HojTester så ser du hur kläderna sitter på!
Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit med dina vänner eller på någon kul social plattform!