Ni som följer mig på Instagram har redan sett videos och hört att jag i somras bytte ljuddämpare på min Speed Twin 1200 till ett par korta (shorties) av märket IXIL Ironhead.
DB-killers Måste Borras/Bankas Loss
Dessa e-märkta ljuddämpare låter nästan exakt likadant som när du kör hojens originaldämpare utan db-killers och det var skittråkigt.
Därför borrade jag loss den lilla svetsfogen som höll fast db-killers i dessa Ironhead och efter det var ljudet precis lagom högt och roligast låter motorn när man motorbromsar och det bluddrar mysigt.
Skulle uppskatta att man tjänar runt 4 kilo vikt på denna manöver också medan vissa vetare påstår att man samtidigt tappar lite vridmoment.. Hojen har massor av just vrid så det skiter jag blankt i!
Tyvärr blir ju inte sången bättre med dessa dämpare, fortfarande rätt trist sång från en stor parallelltwin men det får man leva med.
Vill du läsa om andra hojar som sjunger, kolla #Hojtester.
Detta inlägg arkiverar jag under taggen #MC.