Haldex Gen 5 Problem - Sämre än Generation 4?

Frågan dök upp på bloggens Facebooksida för ett par dagar sedan och jag har googlat lite på detta och vad jag kan se är det mest Volvo ägare (i nya XC70 MY13) som klagar.

Nya Tiguan 2012 Terrängkörning Haldex utan lågväxel
Bilden ovan kommer från Terrängpasset i nya Tiguan (läs mer här).

Har du som läser detta en bil med nya Haldex Generation 5 (länk till info pdf om Gen 5) och upplever att bakhjulen tar onormalt lång tid på sig innan de börjar driva eller har märkt andra skumma saker?

Lämna gärna en kommentar och berätta vad du har för bil och vilka problem du haft? Tack på förhand!

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit med dina vänner eller på någon kul social plattform!

I mitt #Arkiv hittar du de tio senaste artiklarna listade, en snabb sökfunktion och även mappar för varje ämne jag någonsin skrivit om.

Via bloggens facebooksida kan du enklast följa bloggen och även kommentera alla nya inlägg, på Instagram hittar du mitt hojmaterial.