Test: Stiga Pro Goal Innebandymål

När man har en stor altan och en massa söner så är innebandymål en bra investering, skaffade ett par Stiga Pro Goal från Lekmer.se.

Pro-Goal-Stiga

Stiga Pro Goal levereras i kompakta paket och kräver lite montering.

Delar-Pro-Goal

Plastpåsar! Varje del ligger i en varsin lackskyddande plastpåse.

Montera-Stiga-Innebandymål

Monteringen är enkel då varje bit rör har ett nummer. Tre insex-bultar med brickor ska det också vara i varje paket, ena målet hade bara två och en rör-bit saknade sån där snabbkoppling (fjädrande plupp).

Lite dåligt betyg till den som packat målen mao.

Montera-Nät-Pro-Goal

Det som tar mest tid är att surra fast nätet. Fördelen med dessa mål som ska dras fram och tillbaka utomhus är att nätet inte sitter runt själva ramen utan sätts fast ovanpå den och lär därför hålla bättre.

Test-Stiga-Innebandymål-Pro-Goal

Dom har nu gått ett par matcher, dom står still tack vare sin vikt och håller även bra för slöa målvakter som vill sitta och vila på dem.

Fördelar: Billiga (under 200:-/st), Bra storlek, Rejäla/Stabila, Bra nät.
Nackdelar: Passform inte helt 100, Monteringsdetaljer saknades

Om de är värda sitt pris? Japp! Rekommenderas absolut!

Ett sista slutord innan du surfar vidare!

Om du hade nytta av eller bara gillade att läsa ovan artikel, dela gärna länken hit med dina vänner eller på någon kul social plattform!

I mitt #Arkiv hittar du de tio senaste artiklarna listade, en snabb sökfunktion och även mappar för varje ämne jag någonsin skrivit om.

Via bloggens facebooksida kan du enklast följa bloggen och även kommentera alla nya inlägg, på Instagram hittar du mitt hojmaterial.